Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 już gotowe!

Na terenie kompleksu fortyfikacyjnego Twierdzy Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim zakończyła się właśnie budowa Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197. Jego twórcy chcą przywracać pamięć o bohaterskich obrońcach Modlina z 1939 roku.

Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 powstało w prochowni zbudowanej w ok. 1899 roku. W pierwszej kolejności, inwestycja objęła więc kompleksową rewitalizację i rozbudowę tego budynku. Następnie, w zmodernizowanym budynku zlokalizowano multimedialną ekspozycję poświęconą obronie Modlina w 1939 roku.

W ramach wystawy udostępniono repliki oraz oryginalne eksponaty z dwudziestolecia międzywojennego, takie jak mundury, broń i odznaczenia. Stworzono też salę martyrologii. Charakter tego miejsca kształtują jednak przede wszystkim multimedialne oraz interaktywne elementy ekspozycji. Na gości czeka m.in. fotograficzne lustro, które umożliwia zrobienie sobie pamiątkowej fotografii na tle historycznych plenerów Twierdzy Modlin. Dalej zbudowano stanowisko strzelnicze, na którym można poćwiczyć swoją celność, korzystając z prawdziwego Ciężkiego Karabinu Maszynowego. Przygotowano także prezentację modeli pojazdów w 3D oraz element grywalizacji w postaci wirtualnej gry planszowej. Niezwykłe wrażenie robi też sferyczna projekcja na suficie prochowni.

– Prochownia odegrała ważną rolę w wydarzeniach z września 1939 roku, ponieważ w jej wnętrzu znajdowało się stanowisko dowodzenia obroną Modlina. To właśnie z tego miejsca generał Wiktor Thommee wydawał rozkazy swoim żołnierzom
– mówi Sebastian Sosiński, dyrektor Twierdzy Modlin, twórca ekspozycji.

By szczególnie podkreślić ten fakt, w Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 znajdziemy więc także zrekonstruowany gabinet generała Thommee, w którym odwiedzjący mają okazję doświadczyć symulacji nalotu bombowego. Dodatkowo, przed budynkiem stworzono miejsce pamięci, w którym umieszczono podziękowania dla ludności cywilnej wspierającej żołnierzy we wrześniu 1939 r. Warto wiedzieć, że jest to spełnienie woli generała Thommee, wyrażonej w jednym z wywiadów. Odwiedzający mogą przekonać się o tym nie tylko na własne oczy, ale i uszy, ponieważ obok głazu z tablicą pamiątkową, ustawiono multimedialną ławkę odtwarzającą głos Wiktora Thommee.

To nie wszystkie atrakcje, które czekają przed budynkiem Prochowni 197. Ustawiono tam także, specjalnie zbudowaną w tym celu, replikę prototypowej tankietki TK-1, który to pojazd w 1930 roku był testowany właśnie w Modlinie.

Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 nie jest typowym muzeum. Oczywiście, dzięki zgromadzonym eksponatom pełni funkcję edukacyjną, ale poprzez swoją interaktywną formę, robi to w sposób angażujący odbiorców – niezależnie od wieku.

– Większości naszych eksponatów można dotknąć czy wręcz przymierzyć. Już podczas organizowanych przez nas pre-openingów mieliśmy okazję zobaczyć, że taka forma wystawy robi ogromne wrażenie na odwiedzających. Cieszy nas to, że wychodząc z Prochowni 197, dzielą się z nami opiniami o tym, że miejsce jest w ich ocenie rewelacyjne i dostarcza niesamowitych wrażeń – podkreśla Sebastian Sosiński.

Projekt został zrealizowany przez Fundację Nasza Historia, powołaną do życia przez właściciela kompleksu modlińskich fortyfikacji, Wiesława Jana Prusieckiego, i jest pierwszym elementem Centrum Edukacji Historycznej, które zakłada adaptację kolejnych historycznych obiektów obwodu wewnętrznego Twierdzy Modlin. Do prowadzenia ekspozycji fundacja powołała Muzeum Twierdzy Modlin, którego celem jest gromadzenie, konserwacja i eksponowanie pamiątek związanych z miejscem.

W związku z pandemią COVID-19 uroczyste otwarcie Centrum Edukacji Historycznej – Prochownia 197 zostało przełożone na spokojniejszy czas. Pomimo tego pierwsi goście mogą już zapoznawać się z ekspozycją działającą w aktualnym reżimie sanitarnym.

Wydatek współfinansowany został przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Tekst: Fundacja Nasza Historia
Zdjęcia: Piotr Zakrzewski

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.