Zajęcia praktyczne kadetów mundurówki z policjantami

O tym, że służba w Policji może być naprawdę ciekawa, przekonali się uczniowie Liceum Mundurowego w Urlach. Podczas czwartkowego spotkania, funkcjonariusze połączyli teorię z praktyką, by poprzez różne formy zajęć, przybliżyć młodym ludziom specyfikę służby. Kadeci dowiedzieli się jakie predyspozycje i umiejętności muszą posiadać, by wstąpić w szeregi policji. Jednak najciekawszym elementem były zajęcia praktyczne, mianowicie spotkanie z przewodnikiem psa służbowego i jego podopiecznym, technikami kryminalistyki oraz instruktorem taktyki i techniki interwencji.

Tresura psa, ujawnienie linii papilarnych, obezwładnianie to tylko część atrakcji, jakie przygotowali funkcjonariusze Komendy Stołecznej Policji, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Wołominie uczniom Liceum Mundurowego w Urlach. Poprzez różne formy zajęć, przybliżyli młodym ludziom specyfikę służby w Policji.

Pierwszą atrakcją był pokaz tresury psa policyjnego. Przewodnik zaprezentował posłuszeństwo swojego podopiecznego i omówił, jak bezpiecznie zachować się w kontakcie z psem. Opowiedział kadetom o tym, że czworonogi używane są do pracy w policji nie tylko do patrolowania i tropienia, ale także do działań antyterrorystycznych i identyfikacji śladów zapachowych ludzi. Potrafią bez problemu ujawnić narkotyki, materiały wybuchowe, broń czy też łuski. Najbardziej popularną rasą rekrutowaną do służby jest owczarek niemiecki. Poinformował też młodych ludzi, że każdy przewodnik psa zobowiązany jest zapewnić swojemu podopiecznemu opiekę przez całą dobę i dbać o jego wyszkolenie.

Na stoisku kryminalistycznym uczniowie zapoznali się z różnymi rodzajami śladów oraz sposobami ich ujawniania i zabezpieczenia. Policjanci zaprezentowali kadetom część specjalistycznego sprzętu, którym dysponuje technik kryminalistyki na miejscu zdarzenia m.in. pędzle, proszki do ujawniania śladów linii papilarnych oraz folie kryminalistyczne i silikony do zabezpieczenia ujawnionych śladów kryminalistycznych. Młodzież mając do dyspozycji profesjonalny sprzęt, pod okiem fachowców, uczyła się ujawniania i zabezpieczenia śladów daktyloskopijnych oraz traseologicznych. Na koniec funkcjonariusze przedstawili uczniom najczęstsze narzędzia stosowane przez sprawców kradzieży z włamaniem.

Służba w Policji wymaga od mundurowych szerokiej wiedzy i umiejętności. Istotne jest także doświadczenie, które policjanci zdobywają każdego dnia. Są obszary, w których sama teoria nie wystarczy. Jednym z nich są taktyki i techniki interwencji policyjnej. Pokaz w tym zakresie przeprowadził uczniom funkcjonariusz, który poza służbą prowadzi zajęcia samoobrony i ternuje sztuki walki. Młodzież mogła zobaczyć między innymi umiejętne przeprowadzanie interwencji, techniki obezwładnienia osób stwarzających zagrożenie czy zakładania kajdanek. Chętni mogli również poćwiczyć z instruktorem na macie.

Ciekawa forma i fachowość prowadzonych zajęć, przyczyniły się do dużego zaangażowania młodzieży w ćwiczenia, a także pozwoliły na przedstawienie specyfiki pracy w Policji.

mł. asp. Monika Kaczyńska

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.