22. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Radzyminie

W niedzielę 13 czerwca 2021 r. przypada 22. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w Radzyminie. Gmina Radzymin jak co roku wspomina i czci Papieża Polaka podczas dziękczynnej mszy świętej i wydarzeń kulturalnych. Msza święta odbędzie się na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 w niedzielę, 13 czerwca o godz. 18:00. Po mszy nastąpi część artystyczna, przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Radzymina i Radzymińską Orkiestrę Dętą.

W przeddzień rocznicy, w sobotę 12 czerwca, zapraszamy do hali ROKiS na koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Program obchodów 22. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Radzyminie:

12 czerwca 2021 (sobota)
Godz. 16:00 – koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w hali ROKiS, al. Jana Pawła II 20. Wstęp jest bezpłatny, lecz liczba miejsce będzie ograniczona, zgodnie z obostrzeniami epidemicznymi. Podczas koncertu obowiązuje zakrywanie nosa i ust.

13 czerwca 2021 (niedziela)
Godz. 18:00 – Msza Święta Dziękczynna na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920

Godz. 19:00 – Wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II w Radzyminie w poezji Hanny Grzegorek i Jadwigi Szczurowskiej – wiersze i wspomnienie o wizycie w wykonaniu członków Towarzystwa Przyjaciół Radzymina

Godz. 19:15 – Koncert Papieski w wykonaniu Radzymińskiej Orkiestry Dętej

Wszystkie niedzielne wydarzenia mają miejsce na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920, tzw. nowym cmentarzu. Wstęp wolny.

Św. Jan Paweł II nawiedził Radzymin podczas swojej siódmej pielgrzymki do Polski. 13 czerwca 1999 roku o godz. 18.13 helikopter z Ojcem Świętym na pokładzie wylądował na placu przy Cmentarzu Poległych w 1920 r. Papież Polak modlił się przy bratnich mogiłach, w których spoczywają szczątki żołnierzy polskich poległych w Bitwie Warszawskiej. Spotkał się wówczas z ostatnimi żyjącymi weteranami wojny polsko-bolszewickiej i złożył im hołd. Pobłogosławił też dzieci, a do zebranych zwrócił się słowami: – Prosimy o słowo – słusznie. Chociaż na tym miejscu najbardziej wymowne jest milczenie, to przecież czasem potrzebne jest także słowo. I to słowo chcę tu pozostawić. Wiecie, że urodziłem się w roku 1920, w maju, w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. I dlatego noszę w sobie od urodzenia wielki dług w stosunku do tych, którzy wówczas podjęli walkę z najeźdźcą i zwyciężyli, płacąc za to swoim życiem. Tutaj, na tym cmentarzu, spoczywają ich doczesne szczątki. Przybywam tu z wielką wdzięcznością, jak gdyby spłacając dług za to, co od nich otrzymałem. Pragnę wszystkich uczestniczących w tym spotkaniu pobłogosławić w Imię Trójcy Przenajświętszej. Niech was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec i Syn, i Duch Święty.

W 2018 r., w miejscu gdzie modlił się Papież Jan Paweł II, został odsłonięty jego pomnik, który przypomina tamte uroczyste chwile.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.