5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej podsumowuje kolejny rok

Rok 2021 dla mazowieckich terytorialsów był rokiem szczególnym. Żołnierze realizując misję Wojsk Obrony Terytorialnej stanęli na froncie walki pandemią, realizowali planowe szkolenia rotacyjne, a końcówka roku przyniosła zaangażowanie w operację Silne Wsparcie, mającą na celu wsparcie Straży Granicznej na granicy Polski z Białorusią.

W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w 2021 roku podczas 7 uroczystych przysiąg wojskowych zaprzysiężonych zostało blisko 350 nowych żołnierzy, którzy w zależności od miejsca zamieszkania pełnią służbę w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach lub Zegrzu Południowym. Oprócz powiększających się szeregów mazowieckich terytorialsów, powiększyła się również liczba podoficerów i oficerów, którzy skorzystali z możliwości rozwoju jakie dają Wojska Obrony Terytorialnej i ukończyli kurs podoficerski SONDA lub oficerski AGRYKOLA.

Rok 2021 to również budowanie tradycji brygady. 20 sierpnia decyzją ministra obrony narodowej wprowadzona została odznaka pamiątkowa 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. RÓJ. Stanowi ona ważną formę wyróżnienia żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej za nienaganną służbę i pracę oraz uhonorowania osób szczególnie zasłużonych dla 5MBOT. Najistotniejszym wydarzeniem dla społeczności 5 Brygady w minionym roku.

Codzienność terytorialsa
Dostarczanie żywności potrzebującym, wspieranie służby zdrowia i Policji, troska o osoby starsze i wsparcie ich podczas rejestracji na szczepienia i transportu do punktu szczepień – to działania, które od początku pandemii do lipca 2021 były codziennością mazowieckich terytorialsów. W ramach operacji „Trwała Odporność” żołnierze angażowali się w pomoc w walce z COVID-19 na wielu płaszczyznach. Efektem tego była możliwość zdobycia nowych doświadczeń ale też poszerzania kompetencji żołnierzy. Ci, którzy wspierali służbę zdrowia kierowani byli do udziału w kursach specjalistycznych takich jak kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, kursy opieki nad pacjentem leżącym, kurs pobierania materiału biologicznego do badań czy kursy dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Kiedy sytuacja kryzysowa wywołana przez pandemię wydawała się opanowana, żołnierze wrócili do systematycznych szkoleń. Przez pierwsze trzy miesiące czyli od lipca do września prowadzone były szkolenia przypominające mające na celu wyrównanie poziomu wyszkolenia żołnierzy. Od tego momentu terytorialsi zgodnie z planem szkoleń uczestniczyli w szkoleniach rotacyjnych oraz zintegrowanych, podczas których po raz pierwszy mieli możliwość wykorzystania zestawów konwersyjnych UTM oraz strzelania z nowego moździerza lekkiej piechoty.

5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w 2021 roku wzbogaciła się nie tylko o zestawy konwersyjne UTM z amunicja barwiącą oraz moździerze lekkiej piechoty. Żołnierze wyposażeni zostali w nowe hełmy HP- 05, a w ramach brygady rozpoczęła swoją działalność Grupa Rozpoznania Obrazowego wyposażona w bezzałogowe statki powietrzne umożliwiające rozpoznanie terenu z powietrza.

Terytorialsi na granicy
2021 był rokiem wielu nowych doświadczeń dla żołnierzy z Mazowsza. Końcówka roku i sytuacja na granicy polsko – białoruskiej przyniosła konieczność wsparcia Straży Granicznej. Żołnierze z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali zaangażowani w działania broniące granic naszego kraju. W październiku żołnierze kompanii saperów 5 MBOT prowadzili działania patrolowe z wykorzystaniem łodzi płaskodennych na rzece Bug. Grupa Rozpoznania Obrazowego natomiast wykorzystując bezzałogowe statki powietrzne Fly Eye wyposażone w kamery termowizyjne patrolowała teren przygraniczny z powietrza. Żołnierze brygady również na quadach prowadzili patrole wzdłuż granicy.

Przelewają krew
W misję WOT już na stałe wpisało się wsparcie społeczności lokalnej poprzez dzielenie się najcenniejszym darem jakim jest krew. Ponad 300 żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej jest honorowymi dawcami krwi. Dzięki ich poświęceniu w 2021 roku do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa wpłynęło blisko 400 litrów krwi, które pozwoliła uratować życie wielu osób.

Co przyniesie 2022 rok?
Kolejny rok to kolejne wyzwania. Szczególnie ważnym, zadaniem na rok 2022 jest wsparcie Straży Granicznej w zabezpieczeniu granicy wschodniej. Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady trzykrotnie będą rotować siły z rejonu objętego kryzysem migracyjnym. Pierwsza tura terytorialsów w ramach operacji „Silne Wsparcie” wyruszy na granicę już pod koniec stycznia. Wsparcie Straży Granicznej oraz innych służb mundurowych pełniących służbę w pasie przygranicznym jest dla mazowieckich terytorialsów możliwością na zdobycie nowych doświadczeń. Dzięki kompetencjom i wyposażeniu jakie posiadają żołnierze, WOT może być realnym wsparciem dla Straży Granicznej.

2022 rok to także kolejne powołania do terytorialnej służby wojskowej. Planujemy zrealizować 7 powołań ochotników, by zwiększyć potencjał osobowy brygady oraz rozwój szkoleniowy pododdziałów. Pierwsze powołanie nowych ochotników odbędzie się w 25 lutego i potrwa do 12 marca. Kolejne odbędą się w maju, lipcu, wrześniu, październiku oraz na przełomie listopada i grudnia.

Ty też możesz zostać jednym z nas!
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza mimo dużego zaangażowania w działalność przeciwkryzysową, przez cały czas prowadzi rekrutację kandydatów do terytorialnej służby wojskowej. Ochotnicy mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/. Kandydaci, którzy chcieliby razem z terytorialsami angażować się we wsparcie lokalnej społeczności, nieść pomoc i realizować się w roli żołnierza, będą mieli szansę spróbować swoich sił podczas szkoleń podstawowych realizowanych w 5MBOT już od stycznia 2022 roku.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.