550-lecie parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie

– Niech ten jubileusz będzie czasem wdzięczności – zachęcał bp Romuald Kamiński wiernych zgromadzonych na Mszy Świętej w parafii Przemienia Pańskiego w Radzyminie. W niedzielę 5 lutego sprawowana była Eucharystia z okazji 550-lecia istnienia parafii.

Na początku słowo skierował bp Romuald Kamiński: Chciałbym, aby ten czas, dzisiaj i przez najbliższe miesiące i cały rok, nie tylko dla tej wspólnoty, ale dla całego Radzymina, był czasem wdzięczności ludziom, którzy dobrze zagospodarowali te stulecia. Chcemy również spojrzeć pokornie na te pięć i pół wieku i przeprosić Pana Jezusa za wszystkie nasze zaniedbania.

Homilię wygłosił biskup Szymon Stułkowski – biskup płocki. Po odczytaniu aktu erekcyjnego mówił o funkcji, jaką pełni świątynia w życiu wspólnoty: Świątynia jest po to, abyśmy się w niej rodzili do życia w wierze. I dobrze wiemy, że do tego nie wystarczy to, że jesteśmy ochrzczeni. Trzeba mieć to miejsce w którym słuchamy Bożego Słowa, karmimy się najświętszym Ciałem Jezusa w Eucharystii, oczyszczamy się z naszych grzechów, do którego przychodzimy po to, żeby na nowo rozpalać w sobie to światło, żeby świat stawał się bardziej ludzki i bardziej Boży.

Na zakończenie arcybiskup Salvatore Pennacchio przekazał błogosławieństwo papieża Franciszka z okazji jubileuszu 550-lecia parafii.

5 lutego 1473 roku Parafia Przemienia Pańskiego w Radzyminie została erygowana przez biskupa płockiego Kazimierza i księcia mazowieckiego Konrada. Pierwszy kościół zbudowano z drewna. W latach 1773-1780 ówczesna właścicielka Radzymina i sąsiednich folwarków, Księżna Eleonora Czartoryska z domu Waldstein, hrabina austriacka, małżonka księcia Michała, wielkiego kanclerza Księstwa Litewskiego, wzniosła w Radzyminie jednonawowy kościół murowany. Konsekracji świątyni w 1781 roku dokonali: biskup płocki książę Michał Poniatowski wraz z biskupem Adamem Naruszewiczem. Proboszczami w owych czasach byli znani z prac literackich: ks. Ignacy Naruszewski i pijar ks. Kazimierz Narbutt.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.