Flaga Mazowsza w Wołominie

Dzień Samorządu Terytorialnego to doskonała okazja, aby na masztach zawisła Flaga Województwa Mazowieckiego. 27 maja w Wołominie wicemarszałek Wiesław Raboszuk, radna województwa mazowieckiego Anna Brzezińska oraz burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan podnieśli flagę Mazowsza na maszt przed Miejskim Ośrodkiem Kultury. Zwiedzili także wystawę prac Anety Saks „Pejzaże Mazowsza”.

27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Rozpoczęta 31 lat temu reforma samorządowa dała początek dynamicznemu rozwojowi społeczności lokalnych. Powierzenie poszczególnych zadań samorządom, na początku na szczeblu gminnym, a potem także powiatowym i wojewódzkim, otworzyło obywatelom drzwi do decydowania i współtworzenia najbliższego otoczenia. Tych 31 lat to był czas wielkich przemian w każdej dziedzinie życia, co widać na przykładzie województwa mazowieckiego.

– Reforma samorządowa, a później wejście Polski do Unii stworzyły podwaliny pod budowę silnych regionów. Patrząc z perspektywy czasu, zmieniło się wszystko. Dziś Mazowsze to z jednej strony tysiące miejsc pracy, a z drugiej doskonałe miejsce do życia i odpoczynku – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Jak zauważa burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, samorząd to siła i najlepszy dowód na to, że razem możemy więcej – Codziennie budujemy lepszą przyszłość. Dla siebie, dla mieszkańców gminy Wołomin, dla Mazowsza. Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią społeczności największego polskiego województwa i wspólnie działamy na rzecz rozwoju naszego regionu. To właśnie my jesteśmy najbliżej ludzi, ich spraw, radości i problemów. Flaga województwa mazowieckiego wciągnięta na maszt w Dzień Samorządu Terytorialnego przypomina o samorządowej ponad 30-letniej drodze do miejsca, w którym znajdujemy się dzisiaj i z którego jesteśmy tak bardzo dumni.

Dzięki marcowej decyzji radnych województwa mazowieckiego flaga naszego województwa może być wykorzystywana przez wszystkich w celach identyfikacyjnych i promocyjnych, a także, po uzyskaniu zgody zarządu województwa mazowieckiego, umieszczona na przedmiotach przeznaczonych do handlu.

Flaga to symbol, który jednoczy i określa nas nie tylko jako mieszkańców Mazowsza, ale także jako Polaków i Europejczyków -zauważa Anna Brzezińska, radna województwa mazowieckiego, przewodnicząca komisji rozwoju gospodarczego, infrastruktury i przeciwdziałania bezrobociu – 31 lat temu rozpoczął się okres dynamicznych przemian i rozwoju. Dziś Mazowsze to region o olbrzymim potencjale, region wielu możliwości. Pokażmy, że jest dla nas ważne, wywieszając przed naszymi domami, szkołami, na urzędach czy rynkach Flagę Województwa Mazowieckiego.

Symbolika flagi nawiązuje do historycznego herbu książąt mazowieckich i przypomina, jak długa, bogata i burzliwa była historia Mazowsza. Integruje i skłania do refleksji o naszych korzeniach. To symbol regionalnego patriotyzmu i przywiązania do mazowieckiej kultury, tradycji, ale także troski o dobro wspólne.

Wystawa „Pejzaże Mazowsza”
Przygotowana przez Miejski Dom Kultury w Wołominie wystawa „Pejzaże Mazowsza” wydobywa to, co najlepsze z krajobrazu naszego regionu – feerię barw i różnorodność, ale też spokój, delikatność i naturalne piękno. W twórczości Anety Saks króluje akwarela i ukochane przez nią pejzaże.

Prezentowany zbiór akwareli łączy odbiorców ponad granicami gmin i powiatów. Uchwycone przez artystkę detale sprzyjają wspomnieniom o naturalnych polach, lasach i łąkach mazowieckich miast i wsi. Widzowie będą mogli zapoznać się z pracami wołomińskiej artystki od 27 maja do 19 czerwca br. Wernisaż wystawy połączony został z inauguracją akcji prowadzonej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego „Flaga Mazowsza dostępna dla wszystkich”.

– W ten sposób nasza gmina włącza się w popularyzację regionu i promocję symboli, które łączą wszystkich mieszkańców Mazowsza – podkreśla burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.