Minister Obrony Narodowej w wojskowych zakładach w Zielonce

„Chciałem pogratulować. Rzeczywiście firma się rozwija dynamicznie. Bardzo się z tego cieszę, że produkuje bardzo zaawansowane technologicznie elementy uzbrojenia, które wykorzystujemy na potrzeby modernizacji Wojska Polskiego. Szczególnie chciałem zwrócić uwagę na produkcję elementów rakiet, które służą do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a więc w systemie PATRIOT. Pozyskaliśmy te rakiety, teraz jest już wszystko gotowe, żeby te rakiety były współprodukowane właśnie tu, w Zielonce. To jest nasz wielki sukces. Dlatego, że tylko w Stanach Zjednoczonych i tu w Zielonce będzie miała produkcja tych podzespołów”- powiedział szef MON podczas wizyty w Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. (WZE).

21 września br., Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się z kadrą kierowniczą i pracownikami Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. w Zielonce, gdzie m. in. rozbudowywany jest kompleks produkcyjny elementów pocisku PAC3-MSE.

WZE S.A. realizują zadania na potrzeby Sił Zbrojnych w zakresie remontów, produkcji i modernizacji wyrobów radiolokacyjnych, rozpoznania i walki elektronicznej oraz sprzętu obrony przeciwlotniczej. Od 2015 roku oprócz dotychczasowej swojej, działalności firma realizuje nowe projekty, w tym m.in.: stworzenie centrum serwisowania rakiet NSM firmy Kongsberg oraz uczestniczy w offsecie dla programu Wisła współpracując z koncernami Raytheon i Lockheed Martin.

„Kolejnym osiągnięciem jest laboratoriom, które przysłuży się badaniom i rozwojowi rakiet. Zarówno jeśli chodzi o rakiety firmy Kongsberg, czyli te które służą nam do obrony wybrzeża w Morskiej Jednostce Rakietowej, jak również rakiet wykorzystywanych w systemach amerykańskich. To nasze wspólne wielkie osiągnięcie. Trzeci ważny element, który jest tworzony tu w Zielonce, jako rezultat pracy inżynierów zatrudnionych w tych zakładach to możliwość dookólnej obserwacji terenu. Te urządzenia są już instalowane na BWP Borsuk, a więc produkcie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jestem przekonany, że będzie to kolejny flagowy produkt grupy. Rzeczywiście jest to rezultat wiedzy i kreatywności pracowników WZE S.A. w Zielonce” – mówił minister Błaszczak.

Dzięki współpracy Wojskowych Zakładów Elektronicznych z podmiotami zagranicznymi powstaje kompleks produkcyjny sekcji przedziału gazodynamicznego pocisku PAC3-MSE, która ma zapewnić korektę lotu pocisku. WZE S.A. jest drugim podmiotem na świecie posiadającym tę technologię. Najnowszą inwestycją w ramach umowy offsetowej z Lockheed Martin jest budowa HWIL –laboratorium Hardware in the Loop. Będą tam prowadzone badania systemów i pocisków łączące symulacje cyfrowe z fizycznymi testami działania kluczowych komponentów, takich jak głowice naprowadzające i układy sterowania z wykorzystaniem technologii HWIL (ang. Hardware-In-the-Loop). Projekt ten jest realizowany w ramach offsetu związanego z pierwszą fazą programu Wisła i da PGZ.

„Jestem z tego dumny, że produkcja ważnych elementów systemów rakietowych odbywa się tu w Zielonce. To bardzo doba wiadomości dla bezpieczeństwa Polski, ale także dla państwa – pracowników zakładu. Pracy dla państwa nie zabraknie. Były czasy, kiedy redukowano liczbę pracowników w tych zakładach, kiedy nie było perspektyw. Teraz perspektywy są, to są bardzo dobre perspektywy. Jestem dumny, że ten budynek, w którym znajduje się centrum serwisowe rakiet Kongsberga już jest, że pierwsze rakiety wykorzystywane przez Morską Jednostkę Rakietową są serwisowane w tym budynku. Budowa ruszyła w roku 2019, dziś już odbywa się serwis. W kolejnych budynkach niebawem rozpocznie się budowa elementów rakiet systemu PATRIOT” – zaznaczył szef MON.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.