Nowoczesny ambulans neonatologiczny dla warszawskiego Meditransu

Stołeczny Meditrans wzbogaci się o specjalistyczny ambulans neonatologiczny. Pojazd zastąpi dziesięcioletni, wysłużony wóz. Środki na ten cel przeznaczyły dwa samorządy – województwa mazowieckiego – 600 tys. zł i miasta Stołecznego Warszawy – 500 tys. zł.

Marszałek Adam Struzik podkreśla, że zakupiona dla warszawskiego Meditransu karetka noworodkowa jest najnowocześniejszą w Polsce. – Bezpieczny transport wcześniaków i noworodków z ciężkimi schorzeniami jest ogromnie ważny dla ich zdrowia i życia. Bogate wyposażenie przekazywanego ambulansu, m.in. w lekki respirator noworodkowy, aparat do terapii tlenkiem azotu, cztery pompy infuzyjne pozwoli na zabezpieczenie ich funkcji życiowych podczas transportu na najwyższym poziomie – zaznacza. – Samorząd województwa mazowieckiego stale inwestuje w wyposażenie mazowieckich placówek zdrowia oraz zakup ambulansów dla stacji pogotowia ratunkowego. Tylko w ubiegłym miesiącu do warszawskiego „Meditransu” trafiło 10 specjalistycznych i w pełni wyposażonych ambulansów o wartości ponad 5,6 mln zł – dodaje.

Karetka neonatologiczna to specjalistyczny ambulans, wyposażony m.in. w nowoczesny inkubator transportowy, cztery (1,5 kilogramowe) pompy infuzyjne, 12-woltowy nawilżacz powietrza czy nowoczesny aparat do terapii tlenkiem azotu (aparat zapewnia dokładne i stabilne podawanie tlenku azotu oraz monitorowanie jego stężenia w czasie wentylacji mechanicznej). Na wyposażeniu auta są też lekki respirator noworodkowy, mały monitor transportowy, ssak i kompresor samochodowy. Cały zestaw umieszczony jest na specjalistycznej lawecie Multi-Load Assist.

Po podpięciu noszy do lawety, system samozaładowczy wciąga nosze z inkubatorem na lawetę. Tak samo wygląda rozładunek. Dla ratowników oznacza to mniejsze obciążenie, a dla małego pacjenta mniejszy to stres, ponieważ cala procedura odbywa się łagodnie i bez wstrząsów. Co ważne, pneumatyczna laweta rozpoznaje pacjenta o wadze zaledwie 0,5 kg. Koszt ambulansu wraz z wyposażeniem to 1,1 mln zł.

Jak zaznacza członek zarządu województwa Elżbieta Lanc, zakup nowoczesnej karetki noworodkowej to wyraz troski o najmłodszych mieszkańców Mazowsza. – Życie i zdrowie wcześniaków z niską wagą urodzeniową czy noworodków z ciężkimi schorzeniami jest niezwykle kruche. Warszawski „Meditrans” wykonuje połowę transportów noworodkowych na Mazowszu, w tym najmłodszych pacjentów w najcięższym stanie. Nowoczesny, w pełni wyposażony ambulans pozwoli na zapewnienie im opieki na najwyższym poziomie – podkreśla. – Na doposażenie karetki w taki właśnie sprzęt przekazaliśmy 600 tys. zł. Brakujące 500 tys. przekazało miasto stołeczne Warszawa. To wyraz dobrej współpracy między samorządami –zaznacza.

Najmłodsi pacjenci – noworodki, wcześniaki – zasługują na najlepszą opiekę. Dlatego wspólnie z samorządem województwa mazowieckiego zakupiliśmy nowoczesny, świetnie wyposażony ambulans neonatologiczny. Nowa karetka pomoże medykom w ratowaniu potrzebujących maluchów – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

W ciągu roku, od marca 2020 r. do marca 2021 r. tylko w Warszawie urodziło się 37 977 dzieci. Na terenie Mazowsza działa 5 zespołów transportu noworodkowego. Połowę wszystkich transportów noworodkowych w województwie, w tym najmłodszych pacjentów w najcięższym stanie, realizuje stołeczny Meditrans.

Karol Bielski, dyrektor WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie informuje, że zakupiony dzięki środkom przekazanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego i Miasto Stołeczne Warszawa ambulans neonatologiczny zastąpi wysłużonego poprzednika, który miał ponad dziesięć lat. – Dzisiaj odważnie weszliśmy w nową erę dla rozwoju pogotowia. Od teraz nie tylko dorośli, ale i wcześniaki oraz noworodki będą miały do dyspozycji najbardziej zaawansowany sprzęt dostępny na świecie – podkreśla. – Supernowoczesne ambulanse kupujemy już od półtora roku. W stolicy jest ich już 40, co oznacza, że połowa naszego taboru została wymieniona. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że jesteśmy liderem ratownictwa medycznego w Europie, a Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SPZOZ w Warszawie wyznacza trendy, za którymi podążają dzisiaj inne stacje pogotowia ratunkowego.

WSPRiTS „Meditrans” SPZOZ w Warszawie dysponuje już 40 nowoczesnymi ambulansami, co oznacza że aż połowa taboru ma od trzech miesięcy do półtora roku. Pod względem sprzętu stołeczne pogotowie jest liderem ratownictwa medycznego w Europie.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.