Poszukiwany 16 podstawami prawnymi Polak zatrzymany w Irlandii

33-latka od marca 2018 r. poszukiwali funkcjonariusze z komisariatu w Radzyminie. Za mężczyzną, prokuratury rejonowe w całym kraju wystawiły 14 zarządzeń o ustalenie miejsc pobytu i dwa nakazy doprowadzenia do zakładów karnych celem odbycia kary 10 miesięcy pozbawienia wolności. 33-latek podejrzewany jest m.in. o wzięcie i przetrzymywanie zakładnika połączone ze szczególnym jego udręczeniem. Kilka dni temu w wyniku wspólnych działań policjantów i Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która wydała za mężczyzną Europejski Nakaz Aresztowania, ten został zatrzymany na terenie Irlandii. Obecnie trwają czynności zmierzające do jego deportacji do Polski.

Od marca 2018 roku funkcjonariusze Komisariatu Policji w Radzyminie prowadzili poszukiwania 33-latka. Za mężczyzną, prokuratury rejonowe w całym kraju wydały 14 zarządzeń o ustalenie miejsca pobytu i dwa nakazy doprowadzenia do zakładów karnych celem odbycia kary 10 miesięcy pozbawienia wolności w związku z popełnianymi przestępstwami w tym kradzieżami, fałszowaniem dokumentów, przywłaszczeniem rzeczy i oszustwami.

W prowadzonej w tym zakresie sprawie zostali zatrzymani trzej inni sprawcy, jeden z nich został zatrzymany na Węgrzech, gdzie ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Dzięki stałej współpracy prowadzącego poszukiwania policjanta z Komisariatu Policji w Radzyminie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Katowicach ustalono, że 33-latek ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości przemieszczając się po całej Europie. Policjant z Radzymina, który prowadził sprawę poszukiwawczą skierował pismo do Prokuratury Okręgowej w Katowicach o wydanie za mężczyzną Europejskiego Nakazu Aresztowania. Prokuratura wydała za 33-latkiem list gończy za czyn z art. 252§2kk tj. wzięcie i przetrzymywanie zakładnika połączone ze szczególnym jego udręczeniem. Po niespełna 30 godzinach od wydania nakazu i dokonania wpisu do Systemu Informacji Schengen poszukiwany 33-latek został zatrzymany na terenie Irlandii.

Obecnie trwają czynności zmierzające do jego deportacji do Polski. Zgodnie z obowiązującym prawem za czyn jakiego się dopuścił może mu grozić kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo kara 25 lat pozbawienia wolności. 33-latek ma już za sobą co najmniej 8 letni wyrok pozbawienia wolności.

asp. szt. Tomasz Sitek

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.