Pożar lasu na poligonie w Zielonce

W środę (8.05) w Zielonce na poligonie miał miejsce duży pożar lasu. Na miejscu pracowało 15 zastępów strażackich, aby zbudować punk czerpania wody do celów gaśniczych zbudowano specjalne stanowisko wodne na rzece Długa. W wyniku zdarzenia nikt nie został poszkodowany.

Kilkanaście minut po godzinie 12 do stanowiska kierowania PSP w Wołominie wpłynęło zgłoszenie z dostrzegalni ppoż. Lasów Państwowych o kilku miejscach na terenie poligonu w Zielonce z których wydobywa się dym. Przybyli na miejsce strażacy zastali rozwijający się pożar pokrywy gleby w kilku miejscach oddalonych od siebie. W związku z dużą powierzchnią zdarzenia i dynamicznym rozwojem zadysponowano dodatkowe siły strażackie oraz samolot gaśniczy Lasów Państwowych. Po kilkudziesięciu minutach walki z żywiołem udało się zatrzymać rozwój i można było przystąpić do przelewania pogorzeliska. Ta czynność trwała do godziny 20. Aby sprawnie i skutecznie prowadzić działania Komendant Powiatowy PSP w Wołominie polecił zawiązać sztab akcji oraz zadysponować bezzałogowy statek powietrzny oraz quada. Następnie Kierujący Działaniem Ratowniczym polecił zastępom OSP dozór pogorzeliska do rana dnia następnego. Łącznie spaleniu uległo ok. 3 hektarów pokrywy gleby w lesie.

W zdarzeniu brały udział zastępy z JRG Wołomin, OSP Zielonka, Wołomin, Kobyłka, Zabraniec, Poświętne, Radzymin oraz grupa operacyjna KP PSP Wołomin na czele z Komendantem Powiatowym PSP w Wołominie. Działania wspierali pracownicy Nadleśnictwa Drewnica, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Zielonce.

Opracowanie: mł. kpt. Jan Sobków
Zdjęcia: mł. kpt. Jan Sobków, str. Norbert Lao, dh Sebastian Żurawski

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.