Prowadziła szkołę i wystawiała zaświadczenia bez prawidłowych egzaminów

40-latkę zatrzymali funkcjonariusze wydziału do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą wołomińskiej komendy. Kobieta, jako właścicielka szkoły zajmującej się prowadzeniem kursów specjalistycznych w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, wystawiała zaświadczenia o ukończeniu takich kursów bez prawidłowo przeprowadzonego szkolenia i w wymaganym zakresie godzinowym. 40-latka na obecnym etapie prowadzonego postępowania usłyszała 9 zarzutów poświadczenia nieprawdy i 9 kolejnych używania dokumentów poświadczających nieprawdę. Prokurator w Wołominie zastosował wobec niej policyjny dozór, poręczenie i zabezpieczenie majątkowe. Może jej teraz grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze wydziału do walki z korupcją i przestępczością gospodarczą wołomińskiej komendy ustalili, że na terenie powiatu wołomińskiego ma swoją siedzibę szkoła zajmująca się szkoleniem osób w zakresie przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych ADR. Posiadane przez policjantów informacje wskazywały, że jej właścicielka wystawiała zaświadczenia o ukończeniu takiego kursu, bez prawidłowo przeprowadzonego szkolenia, w wymaganym zakresie godzinowym wskazanym w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 29 maja 2012 r. w sprawie prowadzenia kursów z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych. Zaświadczenie takie upoważniało osobę „rzekomo uczestniczącą” w szkoleniu do podejścia do egzaminu końcowego. Kobieta miała tym samym poświadczać nieprawdę w wystawianych dokumentach w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej.

Policjanci postanowili to sprawdzić. Prowadzone przez nich kilkudniowe czynności potwierdziły ich przypuszczenia. W dniach, kiedy miały odbywać się szkolenia w szkole pojawiała się głównie tylko jej właścicielka, brak było natomiast osób uczestniczących w szkoleniu. 11 września funkcjonariusze udali się do szkoły, gdzie zastali 40-latkę oraz egzaminatora i mężczyznę z wystawionym zaświadczeniem o ukończeniu kursu podstawowego przewozu towarów niebezpiecznych.

W związku ze stwierdzonym przez funkcjonariuszy faktem, że szkolenia nie odbywały się zgodnie z harmonogramem oraz okazaną listą obecności, a właścicielka szkoły wystawiła zaświadczenie o ukończeniu kursu podstawowego, poświadczając przy tym nieprawdę w dokumentach, celem uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej, została zatrzymana i osadzona w policyjnej celi. Osobę biorącą udział w egzaminie przesłuchano w charakterze świadka.

Funkcjonariusze na obecnym etapie prowadzonego postępowania przedstawili 40-latce 9 zarzutów poświadczenia nieprawdy i 9 kolejnych używania dokumentów poświadczających nieprawdę. Prokurator Rejonowy w Wołominie zastosował wobec niej policyjny dozór, poręczenie i zabezpieczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Może jej teraz grozić kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

asp. szt. Tomasz Sitek oficer prasowy KPP Wołomin

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.