Przeciążone pojazdy i kierowcy bez uprawnień

Kierujący dostawczakiem nigdy nie miał prawa jazdy, a kierowca wywrotki uprawnienia do kierowania stracił za przekroczenie liczby zebranych punktów karnych. To nie jedyne nieprawidłowości, które stwierdzili inspektorzy warszawskiego oddziału radomskiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie kontroli prowadzonych na S8.

W pobliżu Radzymina na ekspresowej „ósemce”, funkcjonariusze ITD zatrzymali do kontroli trzy pojazdy. Każdy okazał się przeciążony.

Bus ważył o 2,35 t więcej niż przewidywała jego dopuszczalna masa całkowita i nie miał ważnego badania technicznego. Ale to nie wszystko. Kierował nim mężczyzna, który nigdy nie posiadał prawa jazdy. Kontrola zakończyła się skierowaniem do sądu wniosku o jego ukaranie. Zatrzymano również dowód rejestracyjny pojazdu. „Kierowcę” zastąpiła za „kółkiem” osoba do tego uprawniona.

Kontrola ważeniowa kolejnego pojazdu – ciężarówki o dmc 11,99 t, wykazała jej rzeczywistą masę 14,15 t. W trakcie oględzin wątpliwości inspektorów wzbudził stan techniczny pojazdu. Stwierdzono nadmierny luz w układzie kierowniczym, nieszczelny układ wydechowy, braki w oświetleniu oraz brak oznakowania pojazdu długiego i ciężkiego. Okazało się też, że kierowca nie posiada szkolenia okresowego, badań lekarskich i psychologicznych. Ze względu na stwierdzone nieprawidłowości wszczęto postępowanie wyjaśniające, zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu, a kierowcę ukarano mandatami karnymi.

Kolejny z zatrzymanych do kontroli ważeniowej pojazdów, to wywrotka o dmc 32 t. Przewożono nią ładunek za ciężki o 2,05 t. Podczas kontroli okazało się, że kierujący ciężarówką nie posiada uprawnień do kierowania, ponieważ prawo jazdy zatrzymane mu zostało ze względu na przekroczoną liczbę punktów karnych. Inspektorzy ITD stwierdzili również, że zainstalowany tachograf w pojeździe jest uszkodzony. Żeby tego było mało, analiza dokumentów, okazanych przez kierującego, wykazała brak wykresówki z dnia poprzedniego i zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne. Również i w tym przypadku inspektorzy ITD sporządzili wniosek do sądu o ukaranie, a pojazd mogła prowadzić dalej osoba do tego uprawniona.

Inspektorzy ITD zakazali dalszej jazdy do czasu usunięcia nadmiaru ładunków i przeładowania ich na inne pojazdy.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.