Radzymiński rynek czekają duże zmiany. Pomogą środki unijne

Historyczne centrum Radzymina przy Placu Kościuszki zostanie zaadaptowane na cele kulturalne. Plac miejski będzie zmodernizowany, a w zabytkowej kamienicy przy ul. Konstytucji 3. Maja powstanie punkt informacji kulturalnej. Dzięki decyzji zarządu województwa mazowieckiego do gminy trafi na te projekty w sumie prawie 1 mln zł. unijnego wsparcia w ramach RPO WM 2014-2020.Umowę w tej sprawie podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz burmistrz gminy Radzymin Krzysztof Chaciński wraz ze skarbnikiem Arturem Goryszewskim.

W ramach projektu na pierwszym piętrze zabytkowej kamienicy zostanie utworzony punkt informacji kulturalnej. W jego pomieszczeniach mieszkańcy oraz turyści będą mogli zapoznać się z atrakcjami oraz ofertą kulturalną gminy.

Duże zmiany czekają Plac Kościuszki. Uporządkowany zostanie teren dookoła pomnika patrona placu, powstanie fontanna, wyremontowane będą także alejki parkowe. Teren zyska nowe oświetlenie. Nie zabraknie także zieleni: klombów, drzew i trawników. Powstanie także mała infrastruktura, dzięki której w historycznym centrum miasta będzie można organizować koncerty, festyny i biesiady. Mieszkańcy zyskają zatem nie tylko uporządkowane i estetyczne miejsce w samym centrum swojej miejscowości, ale także łatwiejszy dostęp do kultury. Co ważne, zarówno punkt informacji kulturalnej, jak i sam plac, zostaną przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycja jest ważna także z punktu widzenia dziedzictwa kulturowego. Radzymin leży w samym sercu historycznego Mazowsza. Miasto jest wzmiankowane już w najstarszych źródłach pisanych dotyczących regionu. Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich Radzymin zyska reprezentacyjne centrum, które będzie mogło tętnić życiem i być miejscem kultywowania regionalnej kultury.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.