Rozpoczynają się prace wiertnicze nad drążeniem otworu badawczego GT-1

Odwiert otworu badawczego zostanie wykonany na tyłach Pływalni Ośrodka Sportu i Rekreacji „Huragan” w Wołominie. Przeprowadzona przez ekspertów z Akademii Górniczo-Hutniczej analiza wykazała, że pod Wołominem mogą znajdować się złoża wód termalnych. Aby potwierdzić istnienie złóż i sprawdzić czy nadają się do eksploatacji konieczne jest wykonanie odwiertu badawczego.

Wykonawca rozpocznie prace wiertnicze od 10 marca 2023 roku. Wykonanie odwiertu potrwa około 3 miesięcy. W związku z prowadzonymi pracami w okolicy placu budowy mogą występować różnego rodzaju niedogodności – hałas, wzmożony ruch maszyn i zwiększenie ilości pyłu unoszącego się w pobliżu budowy.

W zamian za przejściowe trudności możemy zyskać bezpieczne, ekologiczne źródło energii, dzięki któremu będziemy w stanie np. w większym stopniu kontrolować poziom opłat za ciepło. Geotermia jest źródłem niezależnym od rosnących cen opału czy opłat za emisję CO2. Inwestycja nie zaburza krajobrazu, jest przyjazna środowisku i generuje wysoki koszt jedynie na początku – koszty eksploatacji są niskie.

Proces wiercenia otworu badawczego
Na czasowo wyłączonej części terenu Ośrodka Sportu i Rekreacji „Huragan” w Wołominie specjalistyczne maszyny przez około 3 miesiące będą drążyć otwór do głębokości 1600m (±10%).

Wiercenie będzie odbywać się bez przerw, co oznacza, że niedogodności akustyczne mogą być słyszalne nawet w nocy. W ramach inwestycji powstało zaplecze techniczne, które w znacznym stopniu zmieniło krajobraz. Wszystkie elementy konstrukcyjne odwiertu znikną po zakończeniu prac.

Po co wykonujemy odwiert?
Jest to jedyna forma zweryfikowania założeń projektu i jedyna możliwość sprawdzenia czy pod ziemią na głębokości 1600 m jest gorąca woda i jakie ma parametry. Wykonanie odwiertu pozwoli poznać moc otworu i jego wydajność. Dzięki odwiertowi badawczemu zdobędziemy wiedzę do czego i w jaki sposób wykorzystać wodę geotermalną i w jakim kierunku rozpocząć działania inwestycyjne.

Czym jest geotermia?
Według badań geologicznych nawet jedna czwarta powierzchni Polski jest obszarem perspektywicznym pod kątem wykorzystania wód termalnych w ciepłownictwie. Złoża wód termalnych to naturalne baseny, które wypełnione są gorącymi wodami o temperaturze od kilkudziesięciu do ponad 120 stopni Celsjusza. Żeby źródła mogły być wykorzystywane, woda musi posiadać odpowiednie parametry. Jedyną możliwością, żeby sprawdzić ich jakość i potencjał jest wykonanie odwiertu badawczego, na co decyduje się coraz więcej gmin w Polsce. Perspektywy są obiecujące, ale trzeba mieć świadomość, że poszukiwania nie zawsze kończą się sukcesem, mimo zaangażowania wielu środków i czasochłonności inwestycji. Prace badawcze nad poszukiwaniem wód termalnych w Wołominie rozpoczęły się w połowie listopada 2022 r. i potrwają do maja 2023 roku.

„Geotermia to najczystsze odnawialne źródło energii, niezależne od czynników zewnętrznych. Energia na stałym poziomie produkowana jest przez cały rok. Pozyskaliśmy ponad 12 milionów złotych na poszukiwanie złóż wód termalnych pod Wołominem, które mogłyby stać się zielonym źródłem energii dla naszej gminy.” – Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan

Do czego może zostać wykorzystana energia geotermalna w Wołominie?
Geotermia mogłaby np. odciążyć sieć ciepłowniczą, co wpłynęłoby na ograniczenie kosztu wytwarzania ciepła wykorzystywanego do ogrzewania. Przeprowadzona analiza wykazała, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że właśnie na terenie Wołomina mogą znajdować się złoża wód termalnych, które mogłyby zasilić naszą sieć.

Skąd pochodzą środki na ten cel?
Gmina Wołomin znalazła się w elitarnym gronie samorządów, które jako pierwsze pozyskały środki zewnętrzne na poszukiwanie wód termalnych. Ponad 12 milionów złotych na ten cel pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Wartość całego projektu przekracza 17 milionów złotych.

Umowę na wykonanie otworu poszukiwawczo–rozpoznawczego podpisano z firmą UOS DRILLING S.A., która wykonywała odwierty m.in. dla Koła oraz Konina, gdzie obecnie trwają intensywne prace przy budowach elektrociepłowni geotermalnych. Nadzór i dozór geologiczny wraz z wykonaniem badań laboratoryjnych i opracowaniem dokumentacji powierzono spółce Geotermia Polska Sp. z o.o.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.