Służby przejęły 6,4 miliona sztuk papierosów wartych 5 milionów złotych

Funkcjonariusze CBŚP, KPP w Wołominie, podlaskiej KAS oraz Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, zabezpieczyli na Śląsku 6,4 mln szt. nielegalnych papierosów sprowadzonych do Polski z Europy Zachodniej. Gdyby te wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa poniósłby blisko 7,5 mln zł strat podatkowych. Do sprawy zatrzymano 5 osób, z których 2 zostały aresztowane.

Policjanci Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji, Komendy Powiatowej Policji w Wołominie wspólnie z funkcjonariuszami podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej, a także Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, ustalili że z jednego z krajów Europy Zachodniej do Polski może dotrzeć duży transport wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy.

Funkcjonariusze zaplanowali działania i na terenie jednej z posesji w powiecie mysłowickim w woj. śląskim przeprowadzili akcję. W momencie wejścia służb na obiekt 5 mężczyzn rozładowywało naczepę pojazdu ciężarowego, na której znajdowało się 12 palet z kartonami zawierającymi paczki z nielegalnymi papierosami. Po sprawdzeniu posesji mundurowi odkryli 4 kolejne palety z nielegalnymi papierosami.

W ramach tych działań funkcjonariusze zatrzymali 5 podejrzanych, w tym obywatela Niemiec, a także zabezpieczyli łącznie 6,4 mln szt. (320 tys. paczek) papierosów bez polskich znaków skarbowych. Gdyby przejęte wyroby tytoniowe trafiły na rynek, Skarb Państwa poniósłby straty z tytułu niezapłaconych podatków w kwocie ponad 7,5 mln zł. Śledczy oszacowali wartość rynkową zabezpieczonych papierosów na prawie 4,8 mln zł.

Zatrzymani podczas akcji mężczyźni w wieku od 41 do 52 lat usłyszeli zarzuty dot. przestępstw karnoskarbowych, za które może grozić grzywna oraz do 5 lat pozbawienia wolności. Dwóch podejrzanych decyzją sądu zostało tymczasowo aresztowanych, wobec dwóch innych prokurator wydał postanowienie o zastosowanie policyjnych dozorów. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Rejonowa w Mysłowicach.

asp. szt. Tomasz Sitek – oficer prasowy KPP Wołomin

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.