Akcja Straży Granicznej w Wołominie

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin na podstawie postanowienia Prokuratury Rejonowej w Węgrowie zatrzymali Gruzina podejrzanego o organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec mężczyzny zastosowano tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Do ujęcia 35-letniego obywatela Gruzji doszło 20 marca 2023 roku na terenie powiatu wołomińskiego. Mężczyzna podejrzany jest o udział w grupie specjalizującej się nielegalnym przerzutem ludzi przez granicę z Białorusi do Polski, a następnie dalej na zachód Europy.

W momencie zatrzymania, Gruzin usiłował podjąć próbę ucieczki – jednak bezskutecznie. Po doprowadzeniu go do prokuratury, cudzoziemiec usłyszał zarzuty o czyn z art. 264 § 3 kk. za które grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo, podczas przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili i zabezpieczyli cztery paszporty wydane przez władze Iranu oraz słoweńską kartę ID, które stanowią dowód w sprawie i mogą świadczyć o przestępczej działalności Gruzina.

Z zebranego materiału dowodowego, mężczyźnie zarzuca się zlecenie i zorganizowanie przekroczenia granicy państwowej przynajmniej 6 cudzoziemcom – obywatelom Iranu, którzy zostali schwytani przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin w listopadzie ubiegłego roku na terenie woj. mazowieckiego w momencie transportu ze wschodniej granicy do Niemiec. W ręce funkcjonariuszy wpadł także kierowca samochodu, który na zlecenie Gruzina dokonał nielegalnego przewozu obywateli Iranu. Ci z kolei, za popełnienie przestępstwo określonego w art. 264 § 2 kk. zgodnie z postanowieniem sądu, do chwili obecnej pozostają w tymczasowym areszcie.

Z uwagi na charakter zarzucanego 35-letniemu obywatelowi Gruzji przestępstwa oraz uzasadnionej obawy ukrywania się przed organami ścigania, Sąd Rejonowy w Węgrowie wydał wobec obywatela Gruzji postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.