Dworzec w Dobczynie otwarty dla podróżnych

Posiada nowoczesną bryłę, jest komfortowy i dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, a do tego przyjazny środowisku. PKP S.A. oficjalnie otworzyły dla podróżnych nowy dworzec w Dobczynie.

Został on wybudowany w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To typowy Innowacyjny Dworzec Systemowy charakteryzujący się minimalistyczną, funkcjonalną i nowoczesną formą architektoniczną z dominantą w postaci wieży zegarowej. Dworzec w Dobczynie składa się z dwóch części. W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono ją zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. Tuż przy niej znajdują się toalety. Natomiast w drugiej części mieści się lokal na wynajem. Pod zadaszeniem zlokalizowano również stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Elewację dworca wykończono płytami systemowymi w kolorze słomkowym.

Postawiliśmy na rozwój polskiej kolei. Kolejnym efektem tych działań jest nowy dworzec w  Dobczynie wybudowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. To nowoczesny, komfortowy, bezpieczny i ekologiczny budynek, który spełni oczekiwania mieszkańców tej miejscowości – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Otwarcie dworca w Dobczynie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy powiatu wołomińskiego zyskali dzięki temu dostęp do bezpiecznej i ekologicznej infrastruktury kolejowej oraz komfort podróży na trasie do Warszawy i Białegostoku. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Dobczyna oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją na transgranicznym szlaku kolejowym Rail Baltica. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. około 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dworzec w Dobczynie to 12. inwestycja zakończona w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Dzięki niej w tej niewielkiej miejscowości powstał nowoczesny, komfortowy i przyjazny osobom z niepełnosprawnościami oraz środowisku dworzec. To nie koniec dobrych wiadomości dla mieszkańców województwa mazowieckiego i wszystkich osób podróżujących koleją, gdyż w tym roku otworzymy dla nich po przebudowie m.in. dworce w  Milanówku czy Siedlcach – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Otwarcie nowoczesnego dworca w Dobczynie jest jedną z 12 inwestycji dworcowych realizowanych na trasie Warszawa Wschodnia-Białystok-Kuźnica Białostocka, których wartość dofinansowania z funduszy europejskich sięga kwoty niemal 30 milionów złotych, tj. 70% wartości inwestycji. Dzięki dokonanej modernizacji podróżujący na tej trasie będą mogli korzystać z infrastruktury, która jest nie tylko nowoczesna, energooszczędna i dostępna dla wszystkich, ale również estetyczna i komfortowa. Polityka Spójności jest wyrazem solidarności z każdym obywatelem UE bez względu na jego miejsce zamieszkania, a oddawany dziś do użytku dworzec, jest tego naocznym przykładem. Gratulujemy realizacji tego projektu, a wszystkim podróżującym przez Dobczyn życzymy szczęśliwej podróży – mówi Angela Martinez-Sarasola, kierownik Wydziału Polskiego w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

– Rozwój infrastruktury kolejowej i poprawa komfortu podróżnych jest niezwykle ważna dla mieszkańców naszego powiatu, którzy codziennie korzystają z transportu kolejowego w drodze do pracy, szkoły czy na uczelnie. Dziękuję panu ministrowi Andrzejowi Bittelowi i władzom spółki PKP S.A. za bardzo dobrą współpracę w ostatnich latach i realizację kolejnej już inwestycji kolejowej na terenie powiatu wołomińskiego – mówi Adam Lubiak, starosta wołomiński.

Oprócz nowoczesnej i minimalistycznej formy architektonicznej dworzec w Dobczynie jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Wyposażono go m.in. w oznakowanie w alfabecie Braille’a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe oraz toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Dworzec w Dobczynie jest również przyjazny środowisku i bezpieczny. Na jego dachu zamontowano 12 paneli fotowoltaicznych o mocy 3 kWp, które wytworzą rocznie około 2700 kWh „zielonej energii”. Do ogrzewania i chłodzenia budynku zamontowano pompę ciepła. Natomiast jego oświetlenie zrealizowano w energooszczędnej technologii LED. Dworzec wyposażono również w system inteligentnego zarządzania budynkiem, który steruje pracą urządzeń i instalacji, a tak optymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. Nadzoruje on również prace nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, w tym monitoringu czy kontroli dostępu.

W ramach inwestycji wykonano nową drogę dojazdową do dworca, chodniki oraz sześć miejsc parkingowych, w tym jedno dla osoby z niepełnosprawnościami. Miejsca parkingowe wykonano z ażurowych kostki betonowej, dzięki czemu zwiększono powierzchnie biologicznie czynną. Na terenie dworca zamontowano również elementy małej architektury (ławki, kosze, oświetlenie), a  także uporządkowano zieleń.

Budowa nowego dworca w Dobczynie kosztowała około 5,5 mln złotych brutto. Była ona realizowana w formule „Projektuj i buduj”. Inwestorem były Polskie Koleje Państwowe S.A. a wykonawcą projektu i prac budowlanych konsorcjum Heli Factor Sp. z o.o. wraz z Merx Sp. z o.o.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.