Oświadczenie Pani Małgorzaty Zyśk Burmistrza Miasta Ząbki

Jest mi bardzo przykro, że w okresie noworocznym doszło do dwóch zdarzeń przestępczych, w których życie stracili Mieszkańcy naszego miasta. Wyrażam głęboki żal i wyrazy współczucia dla rodzin dotkniętych tragedią. Sprawca zdarzenia, do którego doszło w noc sylwestrową został zatrzymany, natomiast w przypadku zabójstwa właściciela sklepu warzywnego trwa dochodzenie, na którego wyniki musimy poczekać. Wierzę, że sprawcy obu tragicznych zdarzeń zostaną za swoje czyny postawieni przed sądem i skazani.

W poniedziałek skierowałam do Komendanta Komisariatu Policji w Ząbkach pismo w sprawie aktualnej sytuacji w Ząbkach i poinformowałam o docierających do mnie apelach ze strony zaniepokojonych mieszkańców o działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa. Mając na uwadze występujące wśród mieszkańców poczucie zagrożenia, zwróciłam się również z prośbą o zintensyfikowanie na terenie Miasta patroli policyjnych.

W dniu dzisiejszym zorganizowałam odprawę z Panem Marcinem Pałyską Komendantem Komisariatu Policji w Ząbkach (KP Ząbki) oraz Panem Zbigniewem Forysiakiem Komendantem Straży Miejskiej w Ząbkach. Na odprawie obecni byli również Pan Sławomir Pisarczyk Radny Powiatowy oraz Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa, Pan Arkadiusz Powierża Zastępca Burmistrza, Pani Patrycja Żołnierzak Sekretarz Miasta.

Wsłuchując się w głosy mieszkańców dotarły do mnie informacje o licznych napaściach na kobiety, kradzieże, pobicia, notoryczne kradzieże tablic rejestracyjnych czy podpaleniach samochodów. Na dzisiejszej odprawie Pan Komendant KP Ząbki przekazał natomiast dane liczbowe, z których wynika, że statystyki przestępstw na terenie Ząbek zmalały w 2020r. w stosunku do roku 2019.

Chciałabym Państwa poinformować, że na terenie Ząbek codziennie, przez 7 dni w tygodniu pracuje min. 1 patrol mieszany (funkcjonariusz KP Ząbki + Strażnik Miejski), dodatkowo: 1 patrol Straży Miejskiej, który realizuje zadania statutowe Straży, codziennie w obchodzie na terenie Miasta jest 5 dzielnicowych oraz funkcjonariusze ogniwa kryminalnego KP Ząbki. W wybrane dni tygodnia działają również 2 prewencyjne patrole nocne. Na bieżąco odbywają się także patrole prewencyjne Komendy Stołecznej Policji (mundurowe i cywilne). Aktualnie w terenie są również funkcjonariusze realizujący zadania związane z pandemią.

Sprawa bezpieczeństwa w Ząbkach jest dla mnie priorytetowa i od samego początku objęcia przeze mnie funkcji rozpoczęłam działania w kierunku wzmocnienia etatowego zarówno KP Ząbki jaki i Straży Miejskiej. W wyniku moich monitów i rozmów z Komendantem Stołecznym Policji, w październiku 2020r. do Ząbek skierowano 2 funkcjonariuszy policji. Pan Komendant KP Ząbki pozyskał 1 dodatkowy etat. Pragnę zauważyć, że ząbkowski Komisariat Policji ma najwyższy przydział policjantów w Powiecie Wołomińskim. Na chwilę obecną występują już tylko 2 wakaty co ma duże znaczenie mając na uwadze ogromne braki kadrowe w całym garnizonie stołecznym. Problemem nie są tutaj ograniczone środki finansowe ale brak policjantów.

Wzmocniliśmy również obsadę Straży Miejskiej o 2 funkcjonariuszy oraz pracownika biurowego, który odciąża strażników z pracy za biurkiem i umożliwia im wyjście w teren.

Na dzisiejszej odprawie ponownie skierowałam wniosek do Panów Komendantów o zwiększenie liczby patroli na terenie Ząbek.

Rozumiem Państwa wzburzenie wywołane 2 tragediami, którymi ja również jestem głęboko poruszona. Jednocześnie proszę Państwa o pohamowanie emocji i kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Niestety nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie przestępczości choć każdy z nas tego oczekuje. Pozwólmy działać służbom, które są powołane do tego aby dbać o nasze bezpieczeństwo.

Małgorzata Zyśk
Burmistrz Miasta Ząbki

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.