PKP Intercity: intensywne zakończenie 2022 roku

Zakończony okres świąteczno-noworoczny przyniósł dużą popularność kolei – podróże pociągami PKP Intercity wybrało w tym czasie ponad 2 mln osób. Cały 2022 rok przyniósł rekordowe zainteresowanie kolejowymi podróżami, do czego istotnie przyczyniły się nowe oferty biletowe i rozwój kanałów sprzedaży. Hitem 2022 roku okazała się oferta Taniej z Bliskimi, z której skorzystało ponad 4,1 mln pasażerów.

W okresie świąteczno-noworocznym podróże pociągami PKP Intercity cieszyły się dużą popularnością. Od 22 grudnia 2022 r. do 3 stycznia 2023 r. składami przewoźnika podróżowało ponad 2 mln osób. Najwyższa frekwencja została odnotowana w przeddzień Wigilii – 23 grudnia z usług PKP Intercity skorzystało blisko 198 tys. pasażerów. Największym zainteresowaniem cieszyły się podróże pomiędzy Warszawą a Trójmiastem, Krakowem, Poznaniem, Wrocławiem, Lublinem i Łodzią.

Koniec grudnia był zwieńczeniem całego, rekordowego 2022 roku. Około 58,9 mln pasażerów, które wybrały się w podróż pociągami PKP Intercity to o 10 mln więcej niż w najlepszym do tej pory 2019 roku, co oznacza wzrost o 20%. Porównując 2022 do 2021 roku, liczba pasażerów zwiększyła się aż o ponad 23 mln (wzrost o około 65%).

Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że jesteśmy świadkami mody na kolej. W minionym roku rozwinęliśmy nasze oferty biletowe, jak również postawiliśmy na rozszerzenie możliwości kupienia biletów na połączenia naszymi pociągami poprzez nowe kanały sprzedaży, rozpoczynając współpracę z popularnymi platformami. Wszystko po to, aby moda na podróżowanie koleją stała się oczywistością i naturalnym wyborem dla kolejnych podróżnych. A tych, jak pokazują świetne wyniki zanotowane w 2022 roku, stale przybywa – mówi Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP intercity.

Widoczny efekt oferty Promo
Rozszerzenie na początku maja 2022 r. oferty Promo na wszystkie kategorie pociągów spowodowało znaczny wzrost zainteresowania usługami PKP Intercity. Dzięki ofercie opartej na dynamicznym systemie zarządzania ceną możliwe stały się podróże w cenach niższych niż do tej pory. Od maja pociągi kategorii ekonomicznych TLK i IC zyskały dwa dodatkowe progi promocyjne. Ujednolicenie oferty sprawiło, że bilety na połączenia wszystkich kategorii są podzielone teraz według pięciu poziomów promocji: Super Promo, Promo Plus, Promo 45 (bilety tańsze o 45% od ceny bazowej), Promo 30 (tańsze o 30%) i Promo 15 (tańsze o 15%). Dostępność poszczególnych biletów promocyjnych zależy od popularności danego pociągu. W ramach ogólnodostępnej oferty Promo wystarczy więc czasami wybrać pociąg o nieco mniej popularnej godzinie, by kupić dużo tańszy bilet.

Funkcjonowanie oferty Promo przy systematycznych inwestycjach w nowoczesny tabor, przyczyniło się do większego zainteresowania podróżami w dni powszednie oraz zwiększenia średniej frekwencji w pociągach. Efekty wprowadzonej oferty były widoczne już w maju, który należał do pierwszego miesiąca w tym roku z rekordowymi wynikami przewozowymi, kiedy to ponad 5,26 miliona osób podróżowało z PKP Intercity. W czerwcu liczba pasażerów jeszcze wzrosła (niemal 5,5 mln).

Hit sprzedażowy – oferta Taniej z Bliskimi
W czasie rosnącej inflacji i rosnących cen paliw, PKP Intercity wyszło naprzeciw potrzebom milionów Polaków chcących podróżować po kraju i z początkiem lipca wprowadziło nową ofertę – Taniej z Bliskimi, dzięki której przejazd pociągiem w kilka osób stał się bardzo konkurencyjny kosztowo wobec podróży samochodem.

Oferta skierowana do rodzin i małych grup dostępna jest w kategoriach IC oraz TLK – dzięki niej już nawet 2 osoby podróżujące wspólnie mogą zakupić bilety o 30% taniej. Z promocji mogą skorzystać również pasażerowie uprawnieni do ulg ustawowych – łącząc ofertę z ulgą.

Taniej z Bliskimi spotkało się z dużym zainteresowaniem podróżnych. Jej pierwsze pół roku funkcjonowania – od lipca do końca grudnia 2022 r. – przyniosły 1,7 mln sprzedanych biletów. Dzięki nim ponad 4,1 mln podróżnych cieszyło się tańszymi podróżami.

Nowa oferta przyczyniła się do kontynuacji trendu wzrostowej frekwencji w pociągach: w lipcu pociągami przewoźnika podróżowało blisko 6,5 mln pasażerów. W sierpniu z usług przewoźnika skorzystało jeszcze więcej osób – ponad 6,5 mln. Tym samym sierpień 2022 r. stał się miesiącem z największą frekwencją w historii PKP Intercity.

Jesień zaś była czasem ogromnej promocji, zachęcającej do podróży koleją po Polsce. PKP Intercity udostępniło pulę 1,2 mln biletów w cenach promocyjnych w ramach oferty Promo.

Coraz łatwiejszy zakup biletów
Wpływ na rosnącą popularność podróży pociągiem ma także coraz większa łatwość zakupu biletów na połączenia kolejowe. Na przełomie maja i czerwca bilety PKP Intercity pojawiły się w aplikacji mPay oraz e-podróżnik.pl, a pod koniec października do tego grona dołączył kolejny partner – KOLEO, które oferuje możliwość zakupu biletów w aplikacji oraz na stronie internetowej.

To efekt współpracy podjętej w ramach nowego modelu sprzedaży agencyjnej. Oferta PKP Intercity dostępna w zewnętrznych platformach jest częścią strategii Spółki, która za cel stawia sobie uproszczenie i usprawnienie procesu obsługi pasażerów poprzez wprowadzenie rozwiązań cyfrowych.

Możliwości zakupu biletu są teraz jeszcze bardziej intuicyjne, szybsze i prostsze – spełniają więc wymagania podróżnych. Nowe rozwiązanie zostało przez nich przyjęte pozytywnie – pod koniec grudnia przekroczona została bariera pierwszego miliona biletów sprzedanych przez partnerów w ramach Ujednoliconych Warunków Handlowych PKP Intercity.

Już wkrótce nowy system sprzedaży biletów
Planowo w ostatnich miesiącach 2023 roku podróżni będą mogli kupować bilety na pociągi w zupełnie nowym systemie sprzedaży internetowej. 2022 rok PKP Intercity zamknęło bowiem podpisaniem trzech umów z PKP Informatyką w tym zakresie. Z pełnej funkcjonalności nowego systemu podróżni będą mogli korzystać w ostatnim kwartale 2024 roku.

Nowy system e-IC 2.0 zaoferuje podróżnym nową szatę graficzną i ścieżkę zakupową. Pojawią się nowe funkcje takie jak wyszukiwanie połączenia umożliwiającego planowanie podróży „tam i z powrotem”, tworzenie profili zakupowych (gdzie można wskazać ulubione lub najczęstsze relacje) czy opcja dodania biletu do kalendarza. e-IC 2.0 podpowie i wybierze najlepszą dla podróżnych ofertę, z której mogą skorzystać jeśli spełniają warunki taryfowe oferty. Po określeniu wieku podróżnego, platforma zasugeruje ulgi, najbardziej prawdopodobne dla danego przedziału wiekowego. Jest to szczególnie ważne przy zamawianiu biletów międzynarodowych na przejazdy z dziećmi, ze względu na złożone zasady zniżek dla dzieci i młodzieży.

Strefy Ciszy w kolejnych pociągach
Strefy Ciszy, znane z pociągów Pendolino, pojawiły się w ramach pilotażu w kolejnych elektrycznych zespołach trakcyjnych. Od 4 września 2022 r. mogą z nich korzystać pasażerowie popularnych PesaDARTÓW i Flirtów, które jeżdżą w kategorii InterCity. Strefa Ciszy to wydzielony obszar w pociągu przeznaczony dla podróżnych potrzebujących ciszy oraz szanujących to, że inni również chcą podróżować w spokoju. Niepożądane są tutaj m.in. rozmowy przez telefon, głośne słuchanie muzyki czy używanie dzwonków i dźwięków w urządzeniach elektronicznych. Co ważne, usługa jest bezpłatna – cena biletu za przejazd w Strefie Ciszy jest taka sama jak cena biletu w 2. klasie.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.