Podsumowanie 2020 roku na drogach powiatu wołomińskiego

Za nami rok 2020, podsumujmy więc to, co działo się na drogach powiatu wołomińskiego. Według analizy jako przeprowadzili funkcjonariusze ruchu drogowego w okresie tym doszło do 70 wypadków drogowych w których zginęło 20 osób, a 65 zostało rannych, odnotowano też 2447 kolizji drogowych. W analogicznym okresie roku 2019 doszło do 88 wypadków, rannych zostało 95 osób, a śmierć poniosły 22 osób, kolizji drogowych odnotowano 2576. Najczęstszymi przyczynami tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, potrącenie lub najechanie na pieszych, którzy przechodzili przez drogi lub przebywali na nich w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Niestety wśród ofiar śmiertelnych odnotowano również motocyklistów (5 ofiar śmiertelnych) i jeden rowerzysta.

Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem. Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady bezpieczeństwa na drodze. Pamiętajmy, że mamy tylko jedno życie, a za każdym tragicznym w skutkach zdarzeniem drogowym kryje się ludzki dramat.

W roku 2020 najwięcej wypadków drogowych odnotowano:
– Wołomin – 16 (4 ofiary śmiertelne i 13 osób rannych)
– Radzymin – 10 (4 ofiary śmiertelne i 13 osób rannych)
– Ząbki – 6 (2 ofiary śmiertelne i 4 osoby ranne)
– Zielonka -6 (3 ofiary śmiertelne i 4 osoby ranne)
Policjanci cały czas apelują, by zachować na drogach szczególną ostrożność i jeździć „z głową”. Jak widać, nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego wzięli to sobie „do serca” i dostosowali swoje zachowanie do sytuacji panującej na drodze.

Dlaczego tak się dzieje?
1. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości, niedostosowanie prędkości do warunków drogowych – to pierwszy i zasadniczy czynnik powstawania zdarzeń drogowych. Kierowcy nie biorą poprawki na stan techniczny drogi, ograniczoną widoczność, czy panujące na niej warunki atmosferyczne. Nadmierna prędkość to główna przyczyna wypadków drogowych.

2. Niezachowanie należytej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. Kierujący pojazdami mechanicznymi nie ustępują pierwszeństwa pieszym, omijają i wyprzedzają inne pojazdy w rejonach przejść oraz na wyznaczonych przejściach dla pieszych, czego wynikiem jest wzrost potrąceń na przejściach dla pieszych.

3. Nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu, to kolejna przyczyna ponad 20 procent wypadków drogowych. Wjazd na czerwonym świetle, włączenie się do ruchu, niestosowanie się do znaków drogowych.

4. Kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających itp. Według przeprowadzonych analiz, aż 10 procent osób ginie w wypadkach drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących.

5. Nie używamy pasów bezpieczeństwa. Właśnie pasy w wielu wypadkach ratują życie, minimalizują również skutki obrażeń jaki możemy odnieść podczas zdarzenia drogowego.

6. Rozmowa przez telefon komórkowy w czasie jazdy trzymając go w reku, jest również bardzo niebezpieczne.

7. Nieprawidłowe wyprzedzanie, jazda po niewłaściwej stronie jezdni, brawura, brak wyobraźni, przecenianie własnych możliwości oraz nagminnym łamaniem przepisów ruchu drogowego.

8. W przypadku pieszych, najczęstszym przewinieniem jaki popełniają i prowadzącym do wypadku było wtargnięcie pod koła pojazdu lub przechodzenie przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

9. Przejeżdżanie rowerem po oznakowanym przejściu dla pieszych. Co roku dochodzi do mniej lub bardziej poważnych kolizji, a nawet wypadków, w tym ze skutkiem śmiertelnym spowodowanych przede wszystkim przez rowerzystów, którzy rowerem przejeżdżali przez pasy, zamiast go przez przejście przeprowadzić.

Przestrzegaj przepisów!
Stosowanie się do znaków drogowych oraz przestrzeganie zasad ruchu to podstawa, by zachować bezpieczeństwo na drodze. To szczególnie ważne w nieznanej nam okolicy. Kierowca, który nie zna dobrze otoczenia, może zwyczajnie nie zdawać sobie sprawy z tego, co powoduje ograniczenia w ruchu.

Zachowaj ostrożność, ogranicz zaufanie
Zawsze należy liczyć się z tym, że mijający nas kierowca może naruszyć obowiązujące przepisy lub zachować się w inny, nieprzemyślany sposób. Czasami, zamiast na przykład zawierzyć rozpędzonemu kierowcy z włączonym kierunkowskazem, warto poczekać jeszcze chwilę i przekonać się, czy rzeczywiście planuje wykonać manewr. Taka chwila cierpliwości może pozwolić nam zaoszczędzić sobie wielu nerwów i trudności, a w skrajnych przypadkach także zachować zdrowie lub życie.

Zadbaj o siebie
Korzystanie z niektórych środków bezpieczeństwa egzekwowane jest prawnie, inne wciąż pozostają dobrowolne. Podczas jazdy samochodem oczywiste wydaje się korzystanie z pasów bezpieczeństwa czy fotelika samochodowego dla dziecka. Warto zatroszczyć się o to, aby wykorzystywane przez nas środki były czymś więcej niż tylko ochroną przed ewentualnym mandatem. Pasy powinny być prawidłowo zapięte, a fotelik wyposażony w odpowiednie atesty, dobrany do samochodu oraz potrzeb małego pasażera. W innym przypadku zabezpieczenia mogą nie spełniać swojego nadrzędnego zadania – ochrony naszego życia.

Alkohol nigdy nie będzie sprzymierzeńcem kierowcy
Wyniki badań wskazują, że nawet niski poziom alkoholu we krwi upośledza zdolność do prowadzenia pojazdów i zwiększa ryzyko wypadku. Nawet kiedy człowiek jest przekonany o swoim świetnym samopoczuciu doskonałej formie – po wypiciu alkoholu ( uczestników wypadku często gubi zbytnia pewność siebie i brak wyobraźni ) – w nagłych sytuacjach na drodze np. przy wbiegnięciu dziecka na pasy dla pieszych – opóźniona reakcja i rozkojarzenie spowodowane alkoholem są często przyczyną wypadku. Udowodniono, że alkohol powoduje: stan euforii, który zachęca kierowców do przyspieszonej jazdy; zawężenie pola widzenia; pogorszenie oceny odległości, szerokości oraz ryzyka; obniżenie refleksu.

Prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego jest traktowane jako przestępstwo i grozi za to kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

asp. szt. Tomasz Sitek

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.