Z Pamiętnika Behawiorysty. Tadek niejadek

Dziś będzie rzecz o nadmiarze miłości, w szczególności miłości do psa. Był sobie kiedyś Tadek szczeniaczek, którego duże błyszczące oczy hipnotyzowały jego szczęśliwych właścicieli. Był noszony na rękach, w torebkach, by sobie nie pobrudził pazurków. Tadek był piesiem w czepku urodzonym i miał wszystko.

Nowe legowisko z napisem Prezes Tadek, gryzaki, kości, zabawki, linki, piłki i maskotki. Nawet miski były podpisane, tak na wszelki wypadek gdyby ktoś się pomylił i podał kolację w innych naczyniach. Tadek miał jak w raju. Codziennie rano w miskach punktualnie o godzinie 8 rano pojawiała się porcja świeżej karmy, ale i tak Tadek wolał wskoczyć na kolanka swojej pani i zjeść jej z talerza kawałek szynki lub jajka, o ile było właściwie przyrządzone.

Problemy z Tadzikiem zaczęły się w okresie dojrzewania, gdy stracił ten słodki szczenięcy urok a tłuszczyk na tyłeczku przy ogonku zaczął się brzydko marszczyć. Jego Pani nie nosiła go już w torebce, bo trochę za dużo ważył i nie poświęcała mu już tyle co kiedyś uwagi. Za to zaczęła wymagać od Tadka by siadał, leżał, podawał łapę, przychodził na zawołanie i chodził koło nogi. Niestety piesek nie miał ochoty na pracę i sztuczki, i ciężko go było zmotywować do czegokolwiek. Co więcej nie chciał jeść chrupek ze swoich podpisanych misek. Karma leżała tam cały dzień, a Tadek kręcił nosem i wybrzydzał. Wiedział, że jego pani i tak się złamie i pod koniec dnia dostanie szynkę. Pani dbając o dobrostan psa i martwiąc się, że nie je odwiedzała weterynarza, narzekała na brak apetytu Tadka i zlecała kolejne badania, by odkryć co stoi za przyczyną marudzenia pupila.

Tymczasem traf chciał, że Tadek podczas nagłego wyjazdu swojej pani musiał trafić do hoteliku. Bardzo podobało mu się towarzystwo, zabawy i mnóstwo nowych zapachów, ale gdy przyszło do kolacji doszedł do swojej miseczki, powąchał i z obrzydzeniem odszedł. Był w szoku, gdy labradory rzuciły się na swoje miseczki i z przyjemnością błyskawicznie pochłonęły swoją karmę. Oczywiście sprawdził, co one jadły, bo może coś lepszego? A jednak to samo… Miski zniknęły. Tadek sprawdzał kilka razy. Naprawdę zniknęły. Szok.

Rankiem o godzinie 8.00 Tadek stał w kuchni i niecierpliwie czekał na wydanie śniadania. Czekał i czekał… a o godzinie 8:15 nadal nikt mu nie dał miski. Dopiero kilka minut przed 9 miseczki się zapełniły, ale tu znów Tadka czekał szok. Zanim jedzonko trafiło pod nosy, niektóre pieski ćwiczyły! Siadały, podawały łapę, warowały i cieszyły się jak dzieci na przyjazd karuzeli. Ale Tadek zobaczył chrupki w swojej misce, zlizał jogurt, który go zaciekawił i zostawił całą resztę. Bleee znów chrupki… żadna frajda – pomyślał Tadek i odszedł od miski. Ledwo się odwrócił, a tu znów wszystkie miski zniknęły!

Przyszedł wieczór i tym razem Tadek wyczekiwał z niecierpliwością kolacji i trochę burczało mu w brzuszku. Podobnie jak inne pieski zjadł trochę chrupek i naprawdę się ucieszył, gdy go pochwalono. A przez następne dni naśladując inne pieski, siadał i podawał łapę. I patrzcie, stał się cud – Niejadek został wyleczony!

I teraz trochę się pomądrzymy i powiemy Wam rzecz oczywistą, że ludzkie jedzenie z ludzkimi przyprawami nie jest zdrowe dla piesków. Jeśli już podajemy takie smaczki naszym pupilom jak szynka czy kiełbaska, to sporadycznie i nie traktujemy je jako główny posiłek. Jak byśmy sami wyglądali, gdybyśmy codziennie jedli frytki, hamburgery i pizze? Warto pamiętać też, że karmę trzeba dopasować do psa, jego wagi, aktywności, rasy. Właściwe żywienie psiaka przekłada się na jego zdrowie, motywację, samopoczucie, a samymi „słodyczami” możemy zrobić mu krzywdę.

Rada na dziś:
Dobrobyt psuje, a zające nigdy nie przychodzą na śniadanie do wilków o tej samej godzinie.

 – – –

Zespół trenerów i behawiorystów BrzozowyHotelik w zabawny i nietuzinkowy sposób opisuje i pomaga zrozumieć zachowania psa oraz zachowania człowieka, a także ułatwia komunikację międzygatunkową. Wszystkie podobieństwa do prawdziwych postaci i zdarzeń są przypadkowe, ale z życia behawiorysty wzięte 😉

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.