Zagrożenie pożarowe w lasach

W mazowieckich lasach obowiązuje duże zagrożenie pożarowe, zgodnie ze stanem na 16 maja br. godz. 14. Od początku roku strażacy odnotowali 447 pożarów w naszym regionie.

Od początku roku w województwie mazowieckim najwięcej pożarów odnotowano w powiatach: wołomińskim – 98, piaseczyńskim – 46, radomskim – 40, przysuskim – 26, otwockim – 24 i garwolińskim – 22 (dane za Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej).

W całym kraju tylko w maju strażacy interweniowali aż 823 razy, a od początku roku odnotowano 1471 pożarów na terenach leśnych. To o 483 takie zdarzenia więcej niż w podobnym czasie w ubiegłym roku. Wtedy liczba pożarów w lasach wynosiła 988.

Apelujemy o szczególną ostrożność w lesie
Aby ograniczyć ryzyko wywołania pożarów w lasach należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:
– W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu zabronione jest:
– rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
– wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
– palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

W parkach narodowych należy poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak trzeba sprawdzić, jaki stopień zagrożenia pożarowego lasu obowiązuje w danym dniu. Być może już ogłoszono zakaz wstępu do lasu, do którego należy się bezwzględnie zastosować. Nie wolno wchodzić na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m. Pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi należy poruszać się tylko po drogach oznakowanych drogowskazami.

Stopnie zagrożenia pożarowego:
0 – brak zagrożenia,
I – zagrożenie małe,
II – zagrożenie duże; bądź ostrożny,
III – zagrożenie katastrofalne; nie wolno rozpalać ognisk nawet w miejscach wyznaczonych.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.