Zmiany w organizacji miejskich linii „L” w Zielonce

W poniedziałek 17 stycznia, nastąpi zmiana rozkładów jazdy linii L43 i L46 w dni powszednie. Pojawi się także nowa linia – L27, która zastąpi L44.

Rozpoczyna się realizacja nowej 3-letniej umowy z nowym przewoźnikiem linii „L”. Obsługę linii L43, L46 i L27 w Zielonce będzie prowadziło konsorcjum firm ABUS z Radzymina oraz Przewozy Autokarowe Krzysztof Grygiel z Radzymina. Miasto kontynuuje również współpracę z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie, który będzie organizacyjnie odpowiadał za funkcjonowanie linii.

Zmiany, które zostaną wprowadzone od 17 stycznia zostały uzgodnione w ramach powołanego w 2019 r. przez Burmistrza Kamila Michała Iwandowskiego Zespołu doradczego ds. transportu publicznego. Zespół ten tworzą mieszkańcy i radni Zielonki.

Odpowiadając na wnioski mieszkańców zwiększono w dni powszednie liczbę kursów kończących trasę przy Centrum Handlowym M1. Rozkłady sobotnie i świąteczne nie zmienią się. Tak jak dotychczas, w soboty realizować będziemy wszystkie kursy L43 i L46 do CHM1. Natomiast w niedziele i święta autobusy będą kursowały na skróconej trasie do ul. Piłsudskiego w Markach.

Koszty funkcjonowania linii L43 i L46 podzielone są pomiędzy Miasto Zielonka, które pokryje 80% kosztów oraz Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie.

Po wnikliwej analizie wykorzystania L44 zdecydowano o skróceniu trasy tej linii autobusowej. Najczęściej uczęszczanym odcinkiem, który zostanie zachowany, są przystanki od Turowa do centrum Zielonki. Przejazdy na tym odcinku będą już od najbliższego poniedziałku realizowane w ramach linii L27, która dotychczas służyła głównie społeczności Kobyłki.

Dzięki dobrej współpracy pomiędzy samorządami Zielonki i Kobyłki udało się wypracować wspólną trasę dla linii L27, przebiegającą przez oba miasta. Nową trasą autobus pojedzie już od 17 stycznia. Będzie ona obejmować dotychczasowe przystanki realizowane w ramach L27 oraz przystanki na terenie Zielonki:
– Hubala
– Ossowska
– Łukasińskiego
– Sienkiewicza
– Poniatowskiego
– Skorupki
– Kolejowa
– plac Jana Pawła II.

Dodatkowym atutem tej zmiany jest fakt, iż poprzez linię L27 uruchomimy dla mieszkańców Zielonki bezpośrednie połączenie do Szpitala Powiatowego w Wołominie. Z placu Jana Pawła II w Zielonce autobus będzie dojeżdżał do szpitala w 24 minuty. Zapewnimy też dojazd do przystanków przy Szkole Podstawowej nr 1 i Szkole Podstawowej nr 4.

Linia L27 będzie kursować wyłącznie w dni powszednie co 40 minut w godzinach szczytu i co 60 minut poza godzinami szczytu komunikacyjnego. Planowana jest realizacja 15 kursów dziennie.

Koszty funkcjonowania linii L27 zostaną podzielone następująco: Miasto Kobyłka – 57% , Miasto Zielonka – 23%, a ZTM – 20%.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.