Służba Więzienna pomaga bohaterom Powstania Warszawskiego

Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie – Białołęce podjął współpracę ze „Stowarzyszeniem Monopol Warszawski”, który prowadzi Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. W ramach współpracy funkcjonariusze Służby Więziennej codziennie dostarczają Powstańcom Warszawskim ciepły posiłek.

Służba Więzienna od początku listopada dostarcza posiłki kombatantom w Warszawie, Krakowie i Lublinie wspierając działalność Stowarzyszenia „Odra Niemen”, Fundacji „Nie zapomnij o Nas”, Społecznego komitetu opieki nad grobami poległych żołnierzy batalionu „Zośka” i „Parasol” oraz Stowarzyszenia Monopol Praski. Dbając o codzienne potrzeby kombatantów i pomagając im w drobny sposób, wyrażamy naszą wdzięczność za ich dokonania.

Nowa rzeczywistość podczas pandemii…
Kombatanci, którzy narażali swoje życie, walcząc za wolność naszego kraju, dziś są w grupie szczególnie narażonej na działanie koronawirusa.  Aby chronić bohaterów II wojny światowej, dziś osób w podeszłym wieku, przed możliwością zakażenia oraz okazać im szacunek i pamięć za ich walkę i poświęcenie, Stowarzyszenie Monopol Warszawski, Służba Więzienna oraz liczni wolontariusze uczestniczą w akcji dostarczając obiady Kombatantom potrzebującym wsparcia. Pandemia zmieniła wszystko ponieważ to co do tej pory miało miejsce w Domu Wsparcia dla Powstańca Warszawskiego, dzisiaj musiało przenieść się do domów Kombatantów. Dzięki temu każdy Powstaniec może liczyć na pomoc i wsparcie w postaci dostarczenia ciepłego zestawu obiadowego, zrobienia zakupów, wykupienia lekarstw czy też umówienia indywidualnych zajęć rehabilitacyjnych a także organizowane są towarzyskie spotkania online i telefoniczne rozmowy z psychologiem.

Liczy się każdy gest
Pomaganie im jest obowiązkiem nas wszystkich. W ten sposób funkcjonariusze Służby Więziennej mogą okazać swoją wdzięczność osobom, które poświęciły swoją młodość, zdrowie i bardzo często swoje rodziny po to, żebyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju. Dbając o ich codzienne potrzeby i pomagając im w drobny sposób, możemy tę wdzięczność wyrazić.

Bardzo często w rozmowach z kombatantami pada stwierdzenie, że ta inicjatywa jest dla nich niezwykle ważna nie tylko dlatego, że codziennie dociera do nich ciepły posiłek a z uwagi na to, że czują się potrzebni. Jedna z odwiedzanych przez nas kombatantek przyznała w rozmowie „…najgorsza jest samotność a dzięki Wam wiem, że codziennie mnie ktoś odwiedzi, będę mogła z kimś porozmawiać…” I to właśnie takie słowa uznania powodują, że ta akcja ma sens i jest wartościowa dla obu stron. Staramy się zawsze porozmawiać i wesprzeć dobrym słowem. Wielu z Powstańców żyje samotnie i skromnie, a podeszły wiek , choroby i ograniczenia – fizyczne i finansowe- nie pozwalają Im na utrzymanie właściwego komfortu życia, na który zasłużyli walcząc za nasz kraj. Dodatkowo panująca epidemia sprawiła, że dziś, zamknięci w domach dla własnego bezpieczeństwa, bardziej niż kiedykolwiek potrzebują naszej pomocy.

Obywatelski obowiązek
Gwarancją stabilnego funkcjonowania państwa i zapewnienia bezpieczeństwa społeczeństwu są skoordynowane działania wszystkich służb mundurowych. Dla nas wspólnym mianownikiem są kwestie najważniejsze, takie jak ojczyzna, patriotyzm, naród, przywiązanie do tradycji i historii naszego kraju. W tym wymiarze służby mundurowe odnajdują pełnię swojej tożsamości i swojego powołania, służąc obywatelom. Odzwierciedleniem patriotyzmu funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz innych formacji mundurowych jest też udział w akcji dostarczania posiłków Kombatantom- Bohaterom Narodowy,. To jest czas, w którym wspólnie możemy wyrazić naszą wdzięczność, otoczyć opieką, podziękować i pomóc tym, którzy narażali swoje życie walcząc za nasz kraj.

#ResortSprawiedliwościPomaga
Pomagamy i wspieramy nie tylko kombatantów. Służba Więzienna wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości w czasie trwania epidemii realizuje projekt pomocowy #ResortSprawiedliwościPomaga w ramach którego produkowane są środki ochrony przeciw koronawirusowi, w wielu jednostkach funkcjonariusze organizują zbiórki na rzecz potrzebujących osób lub instytucji, oddają krew i osocze ozdrowieńców, wspierają Domy Dziecka, Służbę Zdrowia, Schroniska dla zwierząt i inne instytucje, którym w czasie epidemii pomoc jest niezbędna.

Udostępnij:
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wyłącz adblocka!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Utrzymujemy się wyłącznie z reklam. Wesprzyj nas, wyłączając je.